Maraton Pisania Listów

W dniu 6 grudnia br. w godzinach 9-1230 w naszej szkole odbył się Maraton Pisania Listów. Akcja ta była częścią corocznej kampanii przeprowadzanej przez Amnesty International w okolicach 10 grudnia, kiedy to przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka (w tym roku miało to miejsce w dniach 10-11 grudnia).

Maraton Pisania Listów ma na celu podniesienie świadomości ludzi na całym świecie i ich edukację na temat praw człowieka. Umożliwia on także rzeczywisty wpływ na sytuację osób, które cierpią w wyniku łamania praw człowieka.

Co roku dzięki tej inicjatywie udaje się poprawić sytuację kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane.

List mógł napisać każdy, kto chciał wyrazić swój protest wobec łamania praw człowieka w jakimkolwiek zakątku świata.

Zgłosiło się 14 uczniów, którzy napisali tyleż listów m.in. w obronie pakistańskiej chrześcijanki Asi Bibi skazanej przez sąd na śmierć za bluźnierstwo (3), laureata pokojowej Nagrody Nobla z 2010 r. Liu Xiaobo przetrzymywanego w chińskim więzieniu (2) czy obrońcy praw imigrantów José Alberta Donisa Rodrígueza (2).

Gimnazjum po raz pierwszy włączyło się w akcję Amnesty International. Mamy nadzieję, że nie ostatni i w przyszłym roku nabierze ona większego rozmachu.

Jej uczestnikami akcji byli członkowie kółka historycznego prowadzonego przez pana Sylwestra Wierzbickiego. Organizatorem (przy współudziale  Rady Samorządu Uczniowskiego - opiekun pan Artur Walczak) i koordynatorem działań był pan Daniel Prałat.