Publiczne Gimnazjum nr 1 w Swiebodzinie

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Tydzień Patriotyczny - sprawozdanie

Email Drukuj PDF

Projekt edukacyjny „W jaki sposób udział w uroczystościach związanych ze Świętem Niepodległości w ramach Tygodnia Patriotycznego kształtuje naszą pamięć o bohaterach”

Uczniowie naszej szkoły realizują obowiązkowe projekty edukacyjne w różny sposób i w różnej formie – akcji społecznych, udziału w konkursach, organizacji zawodów sportowych czy spektakli teatralnych.  Jedną z form realizacji było też aktywne włączenie się w organizację i obchody Tygodnia Patriotycznego w Świebodzinie. Poniżej prezentujemy sprawozdanie z tego wyjątkowego i szczególnie cennego projektu, realizowanego przez uczniów klasy 3b - Polę Siembierowicz, Katarzynę Korpowską, Kacpra Hana, Jędrzeja Skrzypka, Nikolę Dłużniewską, Kamilę Antkowiak, Natalię Piątkę,  Martynę Królikowską i Mateusza Synarskiego  pod opieką nauczyciela historii  i wiedzy o społeczeństwie pana Andrzeja Perza.

W jaki sposób udział w uroczystościach związanych ze Świętem Niepodległości w ramach Tygodnia Patriotycznego kształtuje naszą pamięć o bohaterach?

Za wolność naszego kraju Polacy zapłacili wysoką cenę. Śmierć, ból i strach były nieodłącznymi elementami walki o niepodległość. Jednak przede wszystkim nie możemy zapominać o odwadze, poświęceniu oraz miłość i do ojczyzny, dzięki którym Polakom udało się zwyciężyć. Podczas Tygodnia Patriotycznego w Świebodzinie uczczona została pamięć poległych podczas II Wojny Światowej. W mieście zorganizowano wiele atrakcji, które miały przypomnieć nam o tym, jak nasz kraj dążył do wolności.

Tydzień Patriotyczny otwarty został 3 listopada akademią zorganizowaną przez uczniów Powiatowego Zespołu Szkół Technicznych i  Zawodowych. W czasie przedstawienia czytano pamiętnik szesnastoletniego wtedy Aleksandra Dziedzica, który opowiadał swoje przeżycia podczas Powstania Warszawskiego. Podczas akademii dowiadujemy się m.in.: jak planowane były akcje prowadzone przez partyzantów, poznajemy prawdziwe historie tych, którzy przeżyli Powstanie, a także śmierć młodych osób, które oddały swoje życie w imię ojczyzny. Wszystko przeplatane było wzruszającymi pieśniami patriotycznymi. Każda z nich ściskała za serce. Podczas występu usłyszeliśmy również słowa przysięgi składanej kiedyś przez członków Armii Krajowej - zaprezentowali nam to harcerze.

Drugiego dnia Tygodnia Patriotycznego odbył się konkurs wiedzy historycznej „Armia Krajowa” dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Pytania dotyczyły różnych faktów z czasów wojny. Dzięki temu konkursowi mogliśmy się dowiedzieć ciekawostek na temat broni używanej podczas wojny, generałów czy dowódców batalionów. Bitwa o pierwsze miejsce była zacięta, jednak zwycięską drużyną okazało się I Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Świebodzinie.
Dla młodszych uczniów zorganizowano konkurs plastyczny „Mały Powstaniec”, który cieszył się popularnością wśród uczniów szkół podstawowych.
O godzinie 17.00 otwarta została wystawa „Mały Powstaniec” w Świebodzińskim Muzeum. Można na niej było zobaczyć legitymacje Armii Krajowej, order Czesława Zdanowicza oraz stare lilijki harcerskie, czy pamiątki ze zlotów skautingowych.

W sobotę 05.11. od godziny na ul. 30 Stycznia mogliśmy zobaczyć kilka modeli czołgów oraz profesjonalne bronie używane w czasie II Wojny Światowej. Każdy miał okazję przymierzyć się do broni snajperskiej, ubrać kamuflaż lub hełm wojskowy, a nawet wejść do środka czołgu!
O godzinie 14:00 w Świebodzinie w miejskiej fosie odbyła się Inscenizacja Patriotyczna przygotowana przez 17 Wielkopolską Brygadę Zmechanizowaną, członków Harcerskiej Grupy Rekonstrukcyjnej „Gustaw”, harcerzy i harcerek ze Świebodzińskiego Szczepu Drużyn "Czarna Trzynastka" oraz wolontariuszy. Inscenizacja miała na czele choć w małym stopniu przybliżyć nam co się działo podczas II Wojny Światowej. Całe przedstawienie rozpoczęło się krótkim przemówieniem i przedstawieniem gości przez pana Marka Wojdana, głównego pomysłodawcy obchodów Święta Niepodległości. Bitwa zaczęła się, gdy tylko na miejsce dotarł nasz zaproszony gość, minister obrony Antoni Macierewicz. Na sam początek usłyszeć można było wystrzały z pistoletów i karabinów. Po kilku chwilach dym przysłonił całą fosę. Wszędzie leżały ciała żołnierzy, którym na pomoc biegły sanitariuszki. Polacy toczyli zacięty bój przeciwko Niemcom o zajęcie ich punktu kontrolnego i atak na niemiecki transporter przez oddział porucznika Karola Podrazy, któremu była w tym roku poświęcona cała inscenizacja. Starcie zakończyli zwycięsko. Po tym wydarzeniu przemawiał minister obrony narodowej, który w swojej wypowiedzi dziękował harcerzom i wojsku za tak realistyczny przebieg wydarzeń. Po inscenizacji przyszedł czas na pokaz wojskowy. Przez żołnierzy została zaprezentowana sztuka nacierania na budynek, który był w posiadaniu wroga. Brygada była bardzo dobrze przeszkolona, w takich sytuacjach było opanowani i mieli wszystko co do najmniejszego szczegółu zaplanowane i zapięte na ostatni guzik. Zaprezentowali również atak przeciwlotniczy z ziemi oraz sztukę kamuflażu ogromnych bojowych maszyn. Polegała ona na tym, że żołnierze z ziemi widzieli wszystko, a ich nie widział nikt. Tydzień Patriotyczny zakończył się 13 listopada. Tego dnia w Świebodzińskim Dom Kultury wystąpił Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego. Zaledwie parę godzin później w Kościele Miłosierdzia Bożego wystąpili tutejsi harcerze i harcerki, śpiewając patriotyczne pieśni.

Było to ważne wydarzenie zarówno dla nas, jak i całej społeczności naszego miasta. Musimy pamiętać za co ginęli nasi przodkowie i nie możemy dopuścić do tego, aby to, co uzyskali, zostało przez nas zmarnowane. Musimy pamiętać, że dzięki tym bohaterom, którzy walczyli, abyśmy mogli dzisiaj żyć wolno, możemy żyć w swoim kraju, mówiąc we własnym, polskim języku.

W projekcie wzięli udział uczniowie klasy 3b: Pola Siembierowicz, Katarzyna Korpowska, Kacper Han, Jędrzej Skrzypek, Nikola Dłużniewska, Kamila Antkowiak, Natalia Piątka, Martyna Królikowska i Mateusz Synarski.

Opiekun projektu: nauczyciel historii  i wiedzy o społeczeństwie Andrzej Perz