Maraton Pisania Listów

W dniu 8 grudnia br. w godzinach 800-1430 w Publicznym Gimnazjum nr 1 im. M. Kopernika w Świebodzinie odbył się Maraton Pisania Listów. Akcja ta była częścią corocznej XVI już kampanii przeprowadzanej przez Amnesty International w okolicach 10 grudnia, kiedy to przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka (w tym roku miało to miejsce w dniach 1-11 grudnia).

Maraton Pisania Listów ma na celu podniesienie świadomości ludzi na całym świecie i ich edukację na temat praw człowieka. Umożliwia on także rzeczywisty wpływ na sytuację osób, które cierpią w wyniku ich łamania.

Co roku dzięki tej inicjatywie udaje się poprawić sytuację kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka były i są nieprzestrzegane.

List mógł napisać każdy, kto chciał wyrazić swój protest wobec łamania praw człowieka w jakimkolwiek zakątku świata.

W całej Polsce napisano ponad 350 tys. listów, z czego 456 w naszej szkole. M. in. w obronie Malawijczyków chorych na albinizm (70 listów), zaatakowanej przez policję protestującej Peruwianki (56) czy w sprawie młodego Kameruńczyka, któremu  za wysłanie żartobliwego SMS-a grozi 20 lat więzienia (49).

Gimnazjum już po raz szósty włączyło się w akcję Amnesty International. Mamy nadzieję, że nie ostatni. Uczestnikami przedsięwzięcia byli uczniowie z klas 1e, 1f, 2a, 2b, 2e, 3a, 3b, 3c, 3d, 3e, 3f i 3g. Organizatorem działań był pan Daniel Prałat.

Maraton Pisania Listów - fotorelacja