Publiczne Gimnazjum nr 1 w Swiebodzinie

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

JĘZYK POLSKI

Chris Grabenstein ,,Biblioteka Pana Lemoncella”

Email Drukuj PDF

Chris Grabenstein ,,Biblioteka Pana Lemoncella”

Dwa lata temu zaczęłam czytać książki i bardzo się z tego cieszę ,a wręcz jestem z siebie dumna . Dawniej sądziłam, iż jest to najgorsza rzecz na świecie, a ja z lekturą w dłoni to był bardzo rzadki widok. Miesiąc temu kupiłam książkę „ Biblioteka pana Lemoncella” ,którą w tym tygodniu skończyłam czytać. Napisał ją Chris Grabenstein. Lektura w zaledwie kilka tygodni stała się światowym bestsellerem. Zresztą nie dziwi mnie to, gdyż jest ona fantastyczna, ciekawa, tajemnicza i niezwykła, opowiada o nowo wybudowanej bibliotece przez słynnego twórcę gier.

Chris Grabenstein jest współautorem (z Jamesem Pattersonem ) książki „I Funny”,która zajęła 1. miejsce na liście bestsellerów „New York Timesa”. Jest scenarzystą, dramaturgiem, bardzo sławnym i cenionym autorem lektur, wielokrotnie zdobywał nagrody w kategorii literatury dla dzieci i dorosłych. Znajdował się w zespole scenarzystów „Muppetów ”. Mieszka w Nowym Yorku z żoną ,trzema kotami i psem ze schroniska Fredem, który wystąpił na Broodwayu, w musicalu „Chitty Chitty Bang Bang”.

Okładka jest kolorowa, swoim wyglądem zachęca do przeczytania . Znajduje się na niej zarys siedmiu postaci. Na stronie tytułowej widnieje tytuł, przy którym umieszczony został zielony balonik, który jak się później okaże będzie miał spore znaczenie dla głównego bohatera. Na samej górze ,w lewym rogu widnieje napis ,który informuje o tym ,iż książka została światowym bestsellerem, po prawej natomiast zauważyć można przewrócony, różowy pionek ,od którego odprowadzone zostały pola gry planszowej. Widać też półki z pastelowymi książkami oraz koło fortuny w jasnych kolorach . Na samym dole napisane jest imie i nazwisko autora. Całość robi niesamowite wrażenie.

Powieść napisana została całkiem niedawno ,bo w 2015 roku. Głównym bohaterem jest Kyle Keeley , oprócz niego występują jeszcze : Sierra Russell ( jego najlepsza przyjaciółka), Yasmeen ,Smith-Snyder, Clarence oraz Clement, Haley Daley, Sean Keegan, Chiltington i czworo innych dzieci. Jest to młodzież, która szuka rozrywki ,przede wszystkim grając na komputerze (tak jak większość moich rówieśników) . Niektórzy z nich wiedzą jak ważna i wartościowa jest literatura ,niestety ponad połowa wciąż upiera się przy swoim. Na szczęście dzięki swojemu idolowi oraz jego grom i zabawom zorganizowanym w bibliotece zaczynają rozumieć, jak wspaniale bawić się można w otoczeniu niepozornej lektury. W powieści występuje jeszcze Dr Zinczenko oraz pan Lemoncello, którzy są organizatorami konkursu i całego zamieszania .

Narracja jest 3osobowa ,narrator nie ujawnia się ,ale bierze udział w wydarzeniach i zabawie .Nie zdradza on jednak na samym początku co się wydarzy ,dlatego każdy z coraz większą ciekawością będzie czytał lekturę. Z całą pewnością nadaje się ona zarówno dla młodzieży, jak i dzieci od 10 roku życia .

Główny bohater Kyle jest zakręconym dwunastolatkiem ,który wraz z rodzeństwem uwielbia grać w gry stworzone przez pana Luigiego. Raz dostał nawet przez to szlaban na cały tydzień , zniszczył wówczas ulubiony krzew swojej mamy oraz rozbił okno prowadzące do piwnicy , zrobił to, aby wygrać ze swoimi braćmi. Pewnego dnia w szkole ogłoszony został konkurs na najciekawszy esej dotyczących tego, jak zdaniem uczniów powinna wyglądać miejska biblioteka. Nagroda tego starcia była bardzo wysoka ,gdyż szczęśliwa ,a zarazem utalentowana dwunastka jako pierwsza (nie licząc pana Lemoncella i Dr Zinczenko) będzie miała możliwość zobaczenia od środka wspaniałej, nowoczesnej biblioteki. Keeley, jak już wcześniej wspomniałam, odznaczał się dużym roztargnieniem, dlatego szybko zapomniał o wypracowaniu i dopiero Sierra w autobusie przypomniała mu o tym . Chłopak przestraszony całą tą sytuacją , mimo że zostało mu 15 minut ,zdecydował się napisać pracę ,gdyż bardzo zależało mu na wygranej. Przed dojazdem do placówki Kyle zdążył wyskrobać na kartce zaledwie kilka słów, praktycznie bez znaczenia: „Chciałbym ,żeby w nowej bibliotece były balony”. Oddając swój esej, myślał ,że jego szanse na dostanie biletu są znikome ,a właściwie żadne. Jednak życie płata nam różne figle, okazało się ,że pan Luigi docenił jego wypracowanie i tym samym spełnił jego marzenie. Na miejscu wyszła na jaw, że to najlepsza na świecie biblioteka jaką ktokolwiek stworzył. Znajdowało się w niej planetarium, kawiarnia, a nawet wielka sala pełna najnowocześniejszych komputerów. Jednak to ,co działo się później, okazało się czymś znacznie lepszym niż by się komuś wydawało... Rozpoczęła się gra, gra ,której stawką była możliwość wzięcia udziału w reklamach gier pana Lemoncella , pieniądze i zapas nadzwyczajnych planszówek. Dwanaścioro dzieci musi znaleźć tajemne wyjście z wypożyczalni, co wcale nie jest proste, gdyż aby wygrać ,trzeba rozwiązać trudne, a do tego logiczne zagadki. Niektórzy z uczestników są sprawiedliwi , fair i nawiązują sojusze , jednak inni nie grają uczciwie i spiskują, zwalając winę na wszystkich dookoła, widząc tylko czubek własnego nosa… Kto okaże się wygranym ??? Wygra przyjaźń ,a może samolubstwo ??? Uczciwość czy kłamstwo ??? Na te pytania musicie już odpowiedzieć sobie sami, czytając książkę . Ja natomiast mogę wam zagwarantować, że nie pożałujecie swojej decyzji i spędzicie z lekturą wspaniałe, zabawne ,a jednocześnie tajemnicze godziny.

Wielką zaletą książki jest to ,iż niesie za sobą bardzo wiele, mądrych sentencji ,np. „Nie chodzi o to, czy wygracie, czy przegracie, lecz jak gracie.” Uczy logicznego myślenia , zachęca do czytania. Podkreśla jak ważna jest przyjaźń, praca zespołowa oraz UCZCIWOŚĆ! W tym przypadku nie można iść po trupach do celu, gdyż grozi to wykluczeniem z gry . Bez pracy nie ma kołaczy ,aby wygrać trzeba się sporo napracować. Według mnie powieść jest fantastyczna. „Biblioteka pana Lemoncella” to niezwykła przygoda opowiadająca o tym, że czytanie może być najwspanialszą przygodą, a czytelnia miejscem bardziej tajemniczym i fascynującym niż wirtualny świat gier komputerowych.

Jedyną wadą lektury, którą ja dostrzegam ,jest jej chaotyczność na samym początku. Chociaż jeżeli jesteście fanami gier video niekoniecznie będzie wam to przeszkadzać ,gdyż o ile się orientuję (choć nie jestem specjalistką w tej sprawie) ,występuje w nich lekki bałagan.

Autor w doskonały sposób łączy rozrywkę z nauką, a jego mądrości często zaskakują w swojej prostocie. Powieść ponad podziałami, pełna akcji, humoru i sympatycznych postaci. „Biblioteka Pana Lemoncella” to książka, która wybornie pokazuje, że czytanie jest niezwykłą zabawą, biblioteka magicznym miejscem, a ludzie czytający książki to po prostu zwycięzcy.

 

Zuzanna Kubacka, kl. 1 d

Finał VI edycji Konkursu Literackiego „Radość Pisania”

Email Drukuj PDF

Dnia 27.04.2015 roku w auli Publicznego Gimnazjum nr 1 im. M. Kopernika w Świebodzinie odbyła się uroczysta gala podsumowująca VI edycję Konkursu Literackiego „Radość Pisania”, podczas której wręczono laureatom oraz osobom wyróżnionym dyplomy i nagrody.

Składamy serdeczne podziękowania naszym sponsorom: Radzie Rodziców PG1 Świebodzin oraz Panu Jarosławowi Talerzakowi prezesowi firmy SECO/WARWICK S.A.

Wszystkim nagrodzonym jeszcze raz gratulujemy i zapraszamy do udziału w przyszłych edycjach naszego konkursu.

 

Więcej…

Sukcesy ogólnopolskie naszych literatek

Email Drukuj PDF

Uczennice kl. III E - Alicja Leśniewska i Anna Zdziennicka - zostały tegorocznymi laureatkami ogólnopolskich konkursów literackich.

Alicja reprezentowała nasze województwo w Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym, odbywającym się w Legnicy, na którym otrzymała dyplom i nagrodą Przewodniczącego Jury.

Legnica od 1984 roku jest nieprzerwanie organizatorem ww. konkursu. Jest to zasługa i inicjatywa miejscowego Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Co roku w listopadzie miasto staje się stolicą krasomówców, którzy przyjeżdżają tu na święto pięknej polszczyzny.

W Konkursie wzięło udział 25 gimnazjalistów z 13 województw naszego kraju, do finału zakwalifikowano 5 osób.

Alicja przygotowała dwa teksty, których tematy brzmiały: "Nie jestem godzien - życie i działalność społeczna Jana Sobocińskiego" oraz "Siostry boromeuszki - historia,której nie znacie".

Należy dodać, że ideą konkursu jest propagowanie lokalnego patriotyzmu. Oprócz występów krasomówczych, młodzież miała okazję do integracji w ramach zajęć teatralnych.

To nie pierwszy sukces Alicji. W ubiegłym roku szkolnym została laureatką konkursu biologicznego, międzywojewódzkiego konkursu recytatorskiego " O laur sztuki i narodu", konkursu literackiego " Radość pisania" oraz szkolnego konkursu " Superjedynki Jedynki".

 

Więcej…

WYNIKI IV KONKURSU LITERACKIEGO - RADOŚĆ PISANIA

Email Drukuj PDF

WYNIKI VI EDYCJI KONKURSU LITERACKIEGO „RADOŚĆ PISANIA”

 

Na VI edycję Konkursu Literackiego „Radość pisania” nadesłano 30 prac.

Jury w składzie:

Magdalena Kielbratowska – polonistka, przewodnicząca komisji

Norbert Szatkowski – pisarz

Krystian Saja – doktorant Uniwersytetu Zielonogórskiego

Małgorzata Sawiak – polonistka

Iwona Rutkowska - polonistka

Aneta Kozłowska – polonistka

postanowiło nagrodzić osiem osób i przyznało pięć wyróżnień w dwóch kategoriach wiekowych.

 

Więcej…

Weihnachtsmarkt w naszej szkole

Email Drukuj PDF

„Weihnachtsmarkt” w naszej szkole

 

Czas adwentu jest bardzo uroczyście obchodzony w Niemczech. We wszystkich miastach organizuje się jarmarki bożonarodzeniowe.

Klasy Ib i Id wraz wychowawczyniami postanowiły przybliżyć tę tradycję uczniom naszej szkoły i nie tylko...

W dniach 16. – 18. grudnia odbył się nasz szkolny jarmark. Było przesympatycznie! Od razu zapachniało Świętami. Była choinka a nawet Święty Mikołaj. Uczniowie przygotowali stoisko z piernikami, ciasteczkami, ozdobami i kartkami świątecznymi. Hitem okazał się gorący poncz z pomarańczą i przyprawami. Każdy uczeń mógł własnoręcznie wykonać świątecznego aniołka z papieru oraz wziąć udział w quizie na temat zwyczajów bożonarodzeniowych w Niemczech.

Dziękujemy wszystkim gościom za udział w imprezie, a przede wszystkim naszym rodzicom za zrozumienie i pomoc przy urządzaniu naszego jarmarku.

 

 

Der Weihnachtsmarkt in unserer Schule

 

Die Adventszeit wird in Deutschland sehr festlich gefeiert. In allen Städten organisiert man Weihnachtsmärkte.

Die Klassen 1b und 1d zusammen mit ihren Klassenlehrerinnen wollten diese Tradition unseren Schülern und nicht nur ihnen näher bringen.

Vom 16. bis zum 18. Dezember hat unser Schul-Weihnachtsmarkt stattgefunden.

Es war wunderbar! Sofort hat es nach Weihnachten geduftet. Es gab einen Weihnachtsbaum und sogar einen Weihnachtsmann. Die Schüler haben einen Stand mit Lebkuchen, Plätzchen, Weihnachtsschmuck und Weihnachtskarten vorbereitet. Der Hit war heißer Punsch mit Oragen und Gewürzen. Jeder Schüler konnte selbst einen Engel aus Papier basteln oder an einem Quiz über die deutschen Weihnachtstraditionen teilnehmen.

Wir danken herzlich allen Gästen für die Teilnahme an dieser Veranstaltung und vor allem den Eltern für das Verständnis und die Hilfe bei der Organisation unseres Weihnachtsmarktes.

link do galerii

Strona 1 z 6