Publiczne Gimnazjum nr 1 w Swiebodzinie

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

JOHNSON

WIZYTA W JOHNSON CONTROLS

Email Drukuj PDF

WIZYTA W JOHNSON CONTROLS

 

Dnia 20 maja 2016 r. od godz. 10.00 w firmie Johnson Controls (zakład zajmujący się produkcją i składaniem części foteli samochodowych) w Świebodzinie odbył się „Dzień bezpieczeństwa”.

O godz. 9.30 spod Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Świebodzinie wyruszyły klasy Id, Ic i IIa. Po około półgodzinnym marszu, pod opieką nauczycieli: języka polskiego pana Marka Skrzypczaka oraz muzyki – pana Andrzeja Mroczkowskiego, doszliśmy na miejsce. Zatrzymaliśmy się na dużym, wybrukowanym placu. Po jego prawej stronie stały ławki i stoły oraz namiot, gdzie przygotowano grochówkę w specjalnych garnkach i bułki w koszykach. Po lewej stronie były przygotowane stanowiska dla uczestników konkursu „Rodzic i dziecko”. Mógł w nim uczestniczyć pracownik firmy Johnson Controls ze swoim dzieckiem. Dalej stało dziwne urządzenie, które działało następująco: osoba musiała stanąć w wyznaczonym miejscu, a maszyna skanowała stopy. W ten sposób sprawdza się w dużych firmach i zakładach budowlanych, czy pracownik ma choroby stóp, np. płaskostopie. W dalszej części na dużym trawniku stała straż pożarna (akurat gdy przyszliśmy strażacy rozniecali mały płomień). Pod ogrodzeniem stały prace wykonane przez uczniów naszej szkoły.

Przy wejściu na plac wszyscy uczniowie dostali poczęstunek oraz pomarańczowe kamizelki odblaskowe z logo firmy.

Najpierw odbyły się zawody „Rodzic i dziecko”. Były dwa etapy. W pierwszym zawodnicy musieli rozwiązać test o znakach drogowych. Natomiast kolejny przebiegał tak: dziecko rozwijało na całą długość wąż strażacki, potem rodzic szybko biegł do strażaków i ubierał się w strój do gaszenia pożarów, brał gaśnicę i gasił pozorowany pożar. Na końcu wraz z dzieckiem, które przez ten czas stało przy końcu węża, biegli z powrotem do stolika. Drugi etap tej konkurencji był na czas.

Potem odbył się pokaz gaszenia pożaru przez strażaków.

Uczniowie chodzili po cały placu, podziwiając atrakcje lub siedzieć przy stołach. Można było samemu gasić pożar i lać wodę z węża strażackiego. Około godz. 14.00 była jeszcze jedna konkurencja, czyli składanie części foteli samochodowych.

W międzyczasie przychodziły grupy uczestniczące „Grze miejskiej”, która w tym roku nazywała się „Zawody w zawody”. Brało w niej udział sześć drużyn, po pięć osób z każdej szkoły.

Na samym końcu odbyło się wręczanie nagród. Wszyscy uczestnicy dostali upominki (ich wartość zależała od zajętego miejsca), a nagrodą główną były rowery. Pierwsze miejsce uzyskała grupa z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Fryderyka Chopina w Świebodzinie. Pan Mroczkowski uwieczniał chwile na zdjęciach pamiątkowych.

Około godz. 14.20 uczniowie wrócili z nauczycielami do szkoły, skąd rozeszli się do domów. Część z nich, za zgodą rodziców, mogła sama udać się do domu.

Moim zdaniem czas spędzony w firmie Johnson Controls był udany, mimo gorącego i dusznego dnia.

 

Katarzyna Stefura kl. Id

Sprawozdanie z Dnia Bezpieczeństwa

Email Drukuj PDF

,,Sprawozdanie z Dnia Bezpieczeństwa w Johnson Controls”

Dnia 20.05.2016r. o godzinie 9:30 cała nasza klasa zebrała się na placu przed szkołą. Ustawiliśmy się i w pogodnych nastrojach udaliśmy się do Johnson Controls, ponieważ ta firma zaprosiła nas na wspólne świętowanie ,,Dnia bezpieczeństwa".

Poszliśmy z dwoma nauczycielami oraz klasą 1c i 2a. Pogoda była fantastyczna! Nie padał deszcz, tak jak prędzej przewidywano. Już po samym wejściu na teren firmy spotkaliśmy się z ogromną gościnnością. Każdy uczeń dostał mały podarunek. Bardzo nas to zaskoczyło. Grzecznie podziękowaliśmy i poszliśmy zająć miejsca na przygotowanych dla nas prędzej ławkach. Po otworzeniu prezentu okazało się, że w torbie znajdują się słodycze i firmowa odblaskowa kamizelka. Tego nikt się nie spodziewał ! Na zachwycanie się tym nie mieliśmy wiele czasu. Czekał na nas szereg innych atrakcji! Jedną z nich był konkurs rodzinny. Jego uczestnikami byli uczniowie naszej szkoły i ich rodzice, którzy pracują w Johnson Controls.

Obserwowaliśmy ich zmagania w różnych konkurencjach. Najbardziej podobała mi się ostatnia z nich. Uczeń musiał jak najszybciej rozwinąć węża strażackiego. Zadaniem rodzica było przebranie się w strój strażaka i ugaszenie ogniska. Moja klasa najbardziej dopingowała naszemu koledze i jego mamie. I tak się stało! Dawid wygrał i wraz z rodzicem odebrał nagrodę za 1.miejsce. Każdy mógł też poczęstować się świeżymi bułkami i grochówką.

Później spędziłam czas z koleżankami z klasy. Graliśmy w różne gry i doskonale się bawiłyśmy. W międzyczasie mogliśmy m.in. zobaczyć pokaz gaszenia pożaru przez Ochotniczą Straż Pożarną oraz sprawdzić, czy nosimy odpowiednie obuwie. W tym samym miejscu odbyło się rozstrzygnięcie ,,gry miejskiej", konkursu, który organizują nauczyciele z naszej szkoły. Najlepsi okazali się zawodnicy z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2. Zdobyli główną nagrodę, czyli rowery górskie. Ich radość była ogromna! Natomiast uczennice z 2a zdobyły drogocenną nagrodę w konkursie plastycznymi Pracownicy Johnson Controls byli zachwyceni naszymi pracami i ciężko im było wyłonić zwycięzcę. Potem wróciliśmy do szkoły.

Miło wspominam ten dzień. Uważam, że była to udana impreza i nie żałuję, że wzięłam w niej udział. Chętnie bym to powtórzyła.

Wiktoria Cichańska 1d

Nauka poprzez zabawę- (nie) bezpieczni

Email Drukuj PDF

„Nauka poprzez zabawę- (nie) bezpieczni”

 

Dzień 20.05.2016 r. okazał się wyjątkowy dla klas: ID, IC oraz IIA, ponieważ zaproszono je na obchody „Dnia Bezpieczeństwa” w firmie Johnson Controls oraz finał II edycji świebodzińskiej „Gry miejskiej”. Rozpoczęcie odbyło się o godzinie 10: 00, a zakończenie nastąpiło około 14:30. Celem wycieczki było przyjrzenie się z bliska, jak bardzo uważni muszą być robotnicy produkujący fotele samochodowe oraz poznanie z bliska realiów zawodowych tej oto firmy.

Już od wejścia czekała na wszystkich uczestników niespodzianka, a mianowicie każdy z przybyłych dostał paczkę, w której znajdował się mały soczek, batonik, orzechowe chrupki oraz maślane ciasteczka. Następnie wszyscy zajęli swoje miejsca przy ławkach i z wielkim zainteresowaniem sprawdzali zawartość reklamówki. Podczas odpoczynku po przebytej drodze Pan Dyrektor Publicznego Gimnazjum nr 1 w Świebodzinie poprosił uczniów o nałożenie odblaskowych kamizelek koloru pomarańczowego z nadrukowanym napisem „Johnson Controls”. Po dłuższej chwili rozpoczęły się zawody. Kilku uczniów, wraz z rodzicem, rywalizowało między sobą o jak najwyższe miejsce. Drużyny składające się z pracownika firmy oraz ucznia szkoły zawzięcie rozwiązywały quiz teoretyczny dotyczący zasad BHP oraz gasiły pożar. W tych konkurencjach liczył się czas. Pozostali, niebiorący udziału w zabawie, głośno kibicowali uczestnikom.

Największy doping uzyskała grupa Dawida Czechaka z 1D, który zmagał się z zadaniami razem z mamą. Poszło im wspaniale, ponieważ wygrali! Zajęli pierwsze miejsce. W nagrodę dostali między innymi termos oraz parasol. Po konkurencji rodzinnej nadeszła pora na chwilę oddechu i każda chętna osoba mogła spróbować prawdziwej grochówki.

W międzyczasie można było podziwiać również poruszające i mrożące krew w żyłach prace plastyczne wykonane przez uczniów Publicznego Gimnazjum nr 1 w Świebodzinie. Niejedna zaskakiwała pomysłem do tego stopnia, że aż odbierało mowę. Każda zawierała pewnego rodzaju przestrogę, jak nie należy zachowywać się w miejscu pracy, np. trzeba mieć zawsze na sobie rękawiczki ochronne oraz specjalne buty chroniące przed urazami. Nie wolno też np. spawać bez okularów. Te oraz wiele, wiele innych ważnych informacji dowiadywaliśmy się dzięki wzięciu udziału w festynie. Przez cały pobyt można było wczuć się w rolę strażaka, a mianowicie gasić niegroźny dla otoczenia, a przede wszystkim dla nas pożar. Sądzę, iż była to wspaniała zabawa.

Istniała też możliwość porozmawiania z pracownikami firmy oraz zobaczenie, jak oni biorą udział w „minikonkurencjach”. Stopniowo zaczęły przychodzić także pierwsze drużyny „Gry miejskiej” - „Zawody w zawody”. Jako pierwsza dotarła grupa Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 W Świebodzinie, a następnie kolejno delegacja: Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6, Publicznego Gimnazjum nr 3, Publicznej Szkoły podstawowej nr 7, Publicznego Gimnazjum nr 1 oraz Publicznej Szkoły Podstawowej w Gościkowie. Jednak dotarcie w tej kolejności na miejsce nie było wcale równoznaczne z zajętymi miejscami, gdyż liczyła się również precyzja w wykonywaniu zadań, której niestety zabrakło drużynie organizatorów. Spadli przez to w rankingu i zajęli ostatnie, tj. 6. miejsce. Nagrody za udział w zabawie były naprawdę niezwykłe. Organizatorzy bardzo się postarali. Za pierwsze miejsce były ROWERY, a za kolejne: myszki do komputera, słuchawki, puzzle, gry karciane, pendrive’y i różne gadżety RTV. Opiekunowie i obserwatorzy grup za pomoc w przeprowadzeniu zawodów oraz opiekę nad dziećmi również dostali podziękowania w formie prezentu.

Warto wspomnieć, iż straż pożarna cały czas była do dyspozycji uczniów i każda chętna osoba miała możliwość przymierzyć strój bojowy, wziąć udział w symulacji prawdziwej akcji gaśniczej oraz zobaczyć strój strażaka, który chroni przed niebezpiecznymi owadami. Należy podkreślić, że wszystkie te konkurencje i zabawy odbyły się również dzięki wielkiemu zaangażowaniu Ochotniczej Straży pożarnej w Mostkach. Zabawa była taka fascynująca, że nawet nauczyciele znakomicie się bawili.

Na koniec jedni z głównych organizatorów „Dnia bezpieczeństwa” oraz „Gry miejskiej”, czyli pani Agnieszka Boruszewska oraz pan Wiesław Klimczyk za trud włożony w przygotowanie tego niezwykłego festynu i konkursu zostali nagrodzeni kwiatami.

Po zakończeniu festynu wszystkie dzieci biorące udział w konkursach serdecznie podziękowały organizatorom za zorganizowanie tak wspaniałego przedsięwzięcia, po czym każdy udał się do swojego domu.

Mnie osobiście zabawa podobało się bardzo, chciałabym, aby organizowanych było dużo więcej tego typu gier i zabaw dla uczniów, ponieważ liczba osób mogących wziąć udział w konkursie była znacząco ograniczona i w każdej ze szkół z powodu zbyt wielu chętnych trzeba było zorganizować konkurs, aby wyłonić kilku najlepszych zdaniem placówki dzieci. Zabawa była znakomitą lekcją życia dla wielu młodych ludzi, uświadomiła, iż trzeba się uczyć, aby w życiu coś osiągnąć oraz jedną z najważniejszych rzeczy jest bezpieczeństwo.

Uważam, iż współpraca firmy Johnson Controls z Publicznym Gimnazjum nr 1 w Świebodzinie układa się doskonale i nasza szkoła powinna nawiązywać jak najwięcej takich kontaktów.

 

Zuzanna Kubacka, kl. 1 d

Dzień bezpieczeństwa

Email Drukuj PDF

„Dzień bezpieczeństwa”

 

Dwudziestego maja dwa tysiące szesnastego roku firma Johnson Controls wraz z Gimnazjum nr 1 w Świebodzinie zorganizowała „Dzień bezpieczeństwa” dla uczniów naszej szkoły.

Festyn odbywał się na terenie zakładu. Brali w nim udział uczniowie klas : pierwszej d, pierwszej c i drugiej a.

O godzinie dziewiątej trzydzieści młodzież wraz z opiekunami wyruszyła spod szkoły. Po dotarciu na miejsce imprezy uczestnicy otrzymali paczki z łakociami oraz odblaskowymi kubraczkami. Następnie zostali poczęstowani grochówką i bułkami. Po posiłku rozpoczęły się zawody, w których brali udział uczniowie naszej szkoły wraz ze swoimi rodzicami pracującymi w Johnson Controls. Konkurencje dotyczyły zasad bezpieczeństwa. Zwyciężyła rodzina Czechaków, czyli nasz kolega Dawid i jego mama Jolanta. Po konkursie wszyscy mogli spróbować swoich sił w gaszeniu ognia przy pomocy gaśnicy.

Podczas festynu odbyło się również rozstrzygnięcie gry miejskiej „Zawody w zawody”. Zwycięska drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 2 otrzymała rowery. Ponadto nagrodzono uczestników konkursu plastycznego na temat bezpieczeństwa. Po zakończeniu imprezy zadowolona młodzież wróciła pod opieką nauczycieli na teren szkoły.

„Dzień bezpieczeństwa” był miłym urozmaiceniem codzienności szkolnej. Mam nadzieję, że w przyszłości możemy liczyć na więcej takich pouczających akcji.

 

 

Róża Kułak 1 d

Dzień bezpieczeństwa

Email Drukuj PDF

20.05.2016 r. odbyła się w firmie Johnson Controls kolejna edycja „Dnia bezpieczeństwa”. Wzięła w nim udział młodzież Publicznego Gimnazjum nr 1 w Świebodzinie. Impreza ta wieńczyła już trzeci rok współpracy naszej szkoły z jednym z największych zakładów pracy w regionie. Nowatorskim elementem bardzo udanego przedsięwzięcia było połączenie „Dnia bezpieczeństwa” z „Grą miejską”, której przyświecało w tym roku hasło „Zawody w zawody”. Poniżej prezentujemy relacje uczennic z klas pierwszych i galerię zdjęć wykonanych przez p. A. Mroczkowskiego.

link do galerii

Sprawozdania z Dnia Bezpieczeństwa w Johnson Controls

Email Drukuj PDF

21 maja 2015r. dla klas 2a i 2g z Publicznego Gimnazjum nr 1 w Świebodzinie był dniem specjalnym. Personel z firmy Johnson Controls, produkującej części do foteli samochodowych, ponownie zaprosił nas, by tym razem w bardziej festynowym nastroju, pokazać nam, jak wielka odpowiedzialność pada na każdym pracowniku.

Na miejsce dotarliśmy około godziny 1000. Wszyscy cierpliwie na nas czekali, w tym główny organizator – pan Wiesław Klimczyk – specjalista ds. BHP oraz duża ekipa osób zatrudnionych w zakładzie pracy. Na początek każdy dostał drobny podarunek – coś słodkiego oraz kamizelkę odblaskową z logo firmy. Potem serdecznie nas przywitano. Organizatorzy opowiedzieli o dniu bezpieczeństwa. Kilkoro naszych kolegów, tych, których rodzice pracują w Johnson Controls, podeszło do organizatorów, ponieważ jedną z atrakcji miał być turniej – quiz rodzinny, gdzie miały wystąpić drużyny w składach: uczeń + rodzic. Reszta gimnazjalistów mogła podjeść do ustawionych stołów i skosztować grochówki, podawanej na miejscu. W międzyczasie odbywały się zawody dla najlepszych kierowców wózka widłowego. Można było obserwować, jakie umiejętności posiadają doświadczeni pracownicy. Po kilkuminutowym posiłku znów zebraliśmy się w jednym miejscu, by obserwować i wspierać naszych kolegów i koleżanki w pierwszym etapie quizu, polegającym na odpowiadaniu na pytania zadawane przez dyrektora gimnazjum. Chwilę po skończeniu quizu zaczął się drugi etap – był to bieg z elementami codziennych czynności, dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy. Polegało to na tym, że trzeba było jak najszybciej wykonać wszystkie polecenia, tj. zabezpieczyć uraz, który może powstać podczas pracy czy gasić pożar. Drużyna z najkrótszym czasem dostawała najwięcej punktów, a po zsumowaniu wyników z obu tur każdy poznał wyniki: 1 miejsce zajęli Weronika Golmento z klasy 2g z tatą, 2 miejsce – Michał Zając z 2g w drużynie z tatą, 3 miejsce – Jakub Strużewski z klasy 2a z mamą, a na 4 miejscu stanęli Karolina Rataj z 2a wraz z tatą. Wszyscy zostali nagrodzeni brawami. Po podaniu wyników ogłoszono dalszy plan dnia. Wszystkich bardzo zainteresowała jedna rzecz – została zorganizowana uproszczona symulacja pomieszczenia, które ogarnął pożar i było całe wypełnione dymem. Rzadko zdarza się okazja, by móc takie coś przeżyć, więc chętnych było sporo. Oczywiście i tutaj ogłoszono zawody. Zadaniem było odnalezienie czterech ukrytych gaśnic. Wydaje się banalne? Błąd! Pierwszy szok po wejściu do takiego pokoju jest nie do opisania! Jakby wchodziło się w gęstą mgłę, w której nic się nie widzi. Okazuje się nawet, że można się zgubić w przestrzeni o długości nie większej niż 3 metry, a znalezienie jaskrawych gaśnic zajmuje około 3 minut. Każdy powinien czegoś takiego spróbować. Można choć w małym stopniu wyobrazić sobie, jak trudną pracę wykonują codziennie dzielni strażacy i jak wielki respekt im się należy. Kontynuując… po wyjściu z zadymionego pomieszczenia można było ochłonąć i usiąść przy stoliku, ale nie na długo. Pracownicy z firmy od razu zapraszali nas do nowych atrakcji. Każdy mógł potrzymać wąż strażacki, by polać wodą w krzaki rosnące za ogrodzeniem. Nawet nauczyciele się zabawili. Potem kilkoro szczęściarzy przywdziało się w strój strażacki oraz hełm i mogli sami gasić kontrolowany minipożar. Okazało się, że wielu z nas ma dobre zadatki na zostanie strażakiem!

Pod koniec wyprawy pan Klimczyk – szef służby BHP Johnson Controls rozdał niezwykle atrakcyjne nagrody dla zwycięzców oraz uczestników wszystkich konkursów. Potem uroczyście zakończył spotkanie, a my serdecznie podziękowaliśmy za ogromną gościnność oraz zaangażowanie, po czym wróciliśmy do szkoły.

 

Mateusz Mikołajczyk, 2 g

Sprawozdania z Dnia Bezpieczeństwa w Johnson Controls

Email Drukuj PDF

Wizyta w Johnson Controls – nauka poprzez zabawę”

Czwartek 21 maja 2015r. był dla uczniów Gimnazjum nr 1 w Świebodzinie pełen atrakcji. Tego dnia podopieczni klasy II a i II g, w ramach współpracy szkoły z firmą Johnson Controls, udali się wraz z wychowawcami do ww. zakładu pracy, aby pod okiem profesjonalistów poznać zasady BHP w szkole, w domu i w pracy.

Na początku przedstawiciel firmy powitał przybyłych . Po czym ubrano uczniów w kamizelki odblaskowe. Następnie przeprowadzono konkurs rodzinny dla osób pracujących w tym zakładzie i ich dzieci, uczniów klas II a i II g. Drużyny musiały wykazać się wiedzą teoretyczną z zakresu BHP oraz niezbędnymi umiejętnościami. Publiczność z wielkim zainteresowaniem przyglądała się konkurencjom, dzięki którym zobaczyła między innymi, jak wygląda gaszenie pożaru, zakładanie opatrunków. Pierwsze miejsce w tych zawodach zdobyła uczennica klasy II g – Weronika Golmento wraz ze swoim tatą, otrzymali oni od firmy zasłużone upominki .
Kolejną atrakcją były pokazy i konkursy dla chętnych uczniów, zorganizowane przez ratowników medycznych i pracowników firmy Johnson Controls. Ciekawe było odszukiwanie gaśnic w zadymionym pomieszczeniu. Należało przy tym pamiętać o założeniu odpowiedniego, ochronnego kombinezonu i maski. Posługiwanie się gaśnicą na wypadek pożaru okazało się bardzo ważną, choć niełatwą umiejętnością.
Na koniec ogłoszono wyniki wszystkich konkursów, w tym plastycznego. Polegał on na zrobieniu przez uczniów ciekawego plakatu na temat zasad bezpieczeństwa. Prace zostały wykonane w szkole na lekcjach plastyki . Zwycięzcy otrzymali zasłużone nagrody, a ich plakaty ozdobią budynek firmy.
Impreza cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wszystkich uczniów. Była nie tylko wspaniała zabawą, ale przede wszystkim ciekawą lekcją wychowawczą, która uświadomiła młodzieży, że bezpieczeństwo jest priorytetową sprawą w życiu człowieka.

 

Weronika Skrzypczak – 2 g

Strona 1 z 2