• asiathemes[at]gmail[dot]com
  • (2)245 23 68

Co to jest medycyna holistyczna

admin      0    653 Views

Co to jest medycyna holistyczna

Dbanie o zdrowie staje się przedmiotem zainteresowania wielu osób. Obecnie właściwie musimy się nim interesować – coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z prostego faktu: tylko będąc zdrowym/zdrową mogę realizować moje cele. Medycyna zajmuje się przede wszystkim leczeniem chorób, zapobieganie chorobom jest wprawdzie potrzebne, ale w ramach państwowego systemu opieki zdrowotnej trudno jest uruchomić działania profilaktyczne. Zwyczajnie brakuje na to pieniędzy. Oprócz tego istotne wydaje się być samo podejście ludzi: zarówno pacjentów jak i profesjonalistów do problematyki zdrowia. Większość osób nadal za Kartezjuszem dzieli osobę na umysł i ciało, zajmując się tymi dwoma obszarami oddzielnie. Odmienne podejście podejmuje nurt medycyny holistycznej. Ale co to jest medycyna holistyczna?

Zgodnie z podejściem holistycznym ciało i umysł to jedność, a dla człowieka znaczenie ma także to w jakim środowisku funkcjonuje. Przedmiotem zainteresowania medycyny holistycznej są wszystkie zależności między umysłem, ciałem a środowiskiem. Chodzi zarówno o zależności natury fizjologicznej jak i bardziej subtelnej. Przykład zależności fizjologicznych to na przykład napięcia, które za pomocą taśm powięziowych przenoszą się z jednego miejsca na inne, czasem bardzo odległe. Dolegliwości bólowe mogą się pojawić zupełnie w innym miejscu, niż początkowo zmieniona tkanka. To dlatego fizjoterapeuci często zajmują się w gabinecie zupełnie inną częścią ciała, niż ta, która sprawia problemy pacjentowi. Ku zaskoczeniu pacjentów te leczenie okazuje się bardzo skuteczne, mimo, że wydaje się zupełnie nieintuicyjne. Również zaburzenia tarczycy są przykładem na zależność psychiki i ciała. Często zaburzenia psychiczne takie jak depresja i lęki pojawiają się jako efekt zaburzonej pracy gruczołu tarczowego. W związku z tym jeśli doświadczasz objawów takich jak lęk, spadek nastroju, senność lub nadmierne pobudzenie – w pierwszej kolejności zbadaj swoją tarczycę.

Dodatkowo napięcia w ciele powstają często na skutek doświadczania stale pewnego rodzaju emocji. Jeżeli masz tendencję do przeżywania smutku i przygnębienia możesz nawykowo się garbić. Praca z fizjoterapeutą i ćwiczenia fizyczne pomogą rozluźnić napięte mięśnie, ale Twoja skłonność do smutku nadal może prowadzić do ich ponownego napinania. Z drugiej strony psychoterapeuta lub psycholog pomoże Ci zrozumieć przyczynę niepokoju czy smutku, ale jeśli Twoje mięśnie nadal będą napięte w sposób charakterystyczny dla osoby przeżywającej psychiczny dyskomfort, ciało może reagować na to za pomocą pętli sprzężeń zwrotnych. Pomimo rozwijającej się samoświadomości, ciało może nadal przypominać o traumach z powodu utrwalonych napięć.

Medycyna holistyczna zajmuje się całościowo problematyką zdrowia. Jeśli swoją uwagą obdarzysz zarówno swój umysł jak i swoje ciało jest większe prawdopodobieństwo, że pozbędziesz się niepokojących objawów, a nawet zaczniesz żyć pełnią życia. Podejście holistyczne pomoże Ci to osiągnąć.

Często szukamy szybkich rozwiązań, które przyniosą natychmiastową ulgę. Nie jesteśmy przyzwyczajeni do czekania, pracy mamy zdecydowanie za dużo, życie wymaga ciągłego dostosowywania się do nowych wymagań. Dlatego medycyna holistyczna jest odpowiednim rozwiązaniem. Wprawdzie nie możemy spodziewać się cudownych rozwiązań i efektów bez pracy, ale znacznie zwiększamy swoje szanse na powodzenie całego przedsięwzięcia ukierunkowanego na zdrowie. Jeżeli naprawdę zależy ci na zdrowiu i dobrym samopoczuciu zacznij myśleć o sobie całościowo. Zacznij dbać o wszystkie obszary swojego życia, przyglądnij się które z nich dają Ci satysfakcję a które wymagają odrobiny czułości. Praca zawodowa, życie rodzinne, życie towarzyskie, zdrowie fizyczne, sen, aktywność seksualna, sprawczość, poczucie skuteczności, hobby – to tylko niektóre z obszarów istotnych dla funkcjonowania jednostki. Pochylenie się nad każdym z nich to nie tylko element profilaktyki depresji ale również sposób na szczęśliwe życie.

Kolejnym ważnym dla całościowego, harmonijnego funkcjonowania człowieka elementem jest duchowość i poczucie sensu. Już Viktor Frankl postulował konieczność przyjrzenia się filozofii człowieka szczęśliwego, odpornego na czasem katastroficzne zdarzenia. Poczucie sensu bywa niezwykle leczące, wiadomo, że optymiści żyją dłużej. Pozytywna emocjonalność pomaga zmierzyć się z wyzwaniami otoczenia. To obszar szczególnie zaniedbywany, no wydaje się niepotrzebny i przestarzały we współczesnym świecie, goniącym za innymi wartościami. Problem w tym, że ludzie są głodni znaczenia, a nadawanie znaczeń to ciężka, wytężona praca. Zajęcie na całe życie. Medycyna Holistyczna zajmuje się także duchowością, a w każdym razie specjaliści zorientowani holistycznie rozumieją potrzeby pacjentów w tym zakresie, nie odrzucają duchowości jeżeli pacjent wnosi treści czy wątpliwości z tego obszaru.

Dlaczego medycyna holistyczna nie jest popularna?

Po przedstawieniu korzyści z podejścia holistycznego można by się było zastanawiać dlaczego medycyna holistyczna nie jest popularna. Wydaje się, że głównym winowajcą jest kartezjański dualizm, mocno zakorzeniony w tradycjach medycznych. Podział na duszę i ciało umożliwił rozwój różnych gałęzi medycyny takich jak chirurgia, ale jednocześnie osłabił chęć poszukiwania odległych zależności przyczynowo skutkowych. Wiedza medyczna jest przy tym bardzo rozległa. Specjaliści zawodów medycznych  zwykle zajmują się jakimś wąskim obszarem, bo zwyczajnie nie da się znać na wszystkim. Dlatego czasem trudno wyjść za swoją bańkę informacyjną i spojrzeć na pacjenta świeżym okiem.  Niezbędna wydaje się być praca w wielospecjalistycznym zespole, gdzie medycy różnych specjalności mają okazję do wymiany doświadczeń i usłyszenia opinii innych specjalistów. Niektórych doświadczeń z różnych dziedzin nie da się przełożyć jeden do jednego, ale dyskusja pomaga rozwinąć wyobraźnię, użyźnia umysł i inspiruje. Dlatego warto jest pracować w zespole specjalistów i nieustannie się dokształcać. Tego rodzaju podejście wymaga jednak od specjalistów odwagi – czasem trzeba się zmierzyć z odmiennym punktem widzenia albo przyznać się do niewiedzy, co bywa bardzo trudne. Mimo wszystko warto wychodzić ze swojej strefy komfortu, zwłaszcza, jeśli tego typu działania przekładają się na większą skuteczność w leczeniu.

Medycyna Holistyczna – specjalista        

Jak znaleźć specjalistę medycyny holistycznej? Generalnie medycyną holistyczną zajmują się wschodni lekarze. Medycyna chińska czy ajurweda to niektóre z podejść w leczeniu opierających się na założeniach medycyny holistycznej. Jednocześnie należy pamiętać, że orientację holistyczną mogą mieć także specjaliści wykształceni według zachodnich standardów, których interesują związki między duszą i ciałem. Psycholog i fizjoterapeuta, którzy kształcili się w Polsce również mogą mieć wiedzę i doświadczenie w leczeniu zaburzeń psychosomatycznych, podparte różnymi szkoleniami. Jeśli specjalista pracuje holistycznie najpewniej będzie też pracował w zespole. Idąc na wizytę do psychoterapeuty czy fizjoterapeuty dobrze jest zapytać o to, czy pracuje holistycznie. Uwzględnianie całościowego obrazu pacjenta może nie tylko poprawić skuteczność leczenia, sprawia także że czujemy się traktowani poważnie. Jeśli chcesz zająć się swoim zdrowiem holistycznie możesz poszukać specjalisty lub zespołu specjalistów w swojej okolicy. Zamiast zwlekać z decyzją zacznij dbać o siebie , nawet jeśli czujesz się w miarę dobrze, a dolegliwości nie są aż tak bardzo dokuczliwe. Profilaktyka pozwala uniknąć niepotrzebnego cierpienia.

Leave a Reply

Skip to content