Czy wykształcenie jest nam potrzebne?

admin      0    310 Views

Czy wykształcenie jest nam potrzebne?

Chociaż wypadałoby powiedzieć, że nie, to jednak sprawa jest trochę bardziej skomplikowana. Bo o ile wykształcenie nic dziś nie znaczy, bo każdy może opłacić sobie miejsce na prywatnej uczelni i jakość przez nią przebrnąć, to może być nam ono potrzebne, a czasami wręcz niezbędne. Mimo że dziś znacznie bardziej liczy się doświadczenie, to w niektórych miejscach zwyczajnie nie dostaniemy bez niego pracy.

Wiadomo, że w przypadku zawodów typu lekarz czy prawnik studia są nam niezbędne. Nie chodzi tu bynajmniej o to, że sami nie bylibyśmy w stanie nauczyć się tego wszystkiego sami, ale sama wiedza w tego typu zawodach zwyczajnie nie jest wystarczająca. Bez potwierdzenia, że faktycznie możemy wykonywać dany zawód, nie mamy co liczyć na to, że ktoś nas w nim zatrudni. A jeśli mimo wszystko się to stanie, to możemy zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej za wykonywanie pracy bez wymaganych do niej uprawnień. Dlatego lepiej w ogóle nie próbować i przejść studia tak, jak należy.

Są zawody, w których możemy pracować bez wykształcenia wyższego, na przykład księgowa, mechanik czy hydraulik, ale nie oznacza to, że zostaniemy do nich przyjęci z ulicy. Ci ludzie też mają pewne kwalifikacje, żeby pracować w danym zawodzie. Musieli ukończyć odpowiednią szkołę, przygotowującą do wykonywania danego zajęcia albo przynajmniej kurs przygotowywaczy. Bez tych rzeczy nie mamy co liczyć nawet na zatrudnienie w tych mniej społecznie prestiżowych zawodach. Chociaż i to nie do końca jest prawdą, bo możemy wkręcić się tam dzięki znajomościom i dobyć praktyki już na miejscu.

Trzeba przyznać, że wykształcenie nie jest potrzebne w wielu przypadkach i zanim zajmiemy się marnowaniem na nie czasu, kiedy nie chcemy tego robić, dobrze jest się dowiedzieć, czy to na pewno dobry pomysł. Jeśli w twoim wymarzonym zawodzie znacznie ważniejsze od dyplomów jest doświadczenie, to lepiej na jego zdobywaniu się skupić. O ile na niektórych uczelniach możemy odbywać praktyki, to wciąż nie są one tak wartościowe, jak roczna praca w biurze czy warsztacie z prawdziwego zdarzania, chociażby w ramach pomagania. Pracodawca chce oszczędzić na naszych szkoleniach, a to nasze wielka szansa.