• asiathemes[at]gmail[dot]com
  • (2)245 23 68

Jak stworzyć prezentację do szkoły?

piszemy
admin      0    626 Views

Jak stworzyć prezentację do szkoły?

Jak stworzyć prezentację do szkoły? 10 sprawdzonych rad

Ogromna część nauki w szkole opiera się na pracy własnej – także tej, którą na koniec musimy przedstawić przed rówieśnikami. Jednym z jej przejawów są prezentacje, które odnalazły się nie tylko w nauczaniu stacjonarnym, ale także i zdalnym. Jednak jak przygotować prezentację do szkoły, by nie zawieść oczekiwań nauczycieli, ale przede wszystkim swoich?

Dowiedz się więcej o błędzie kardynalnym

Błąd kardynalny

Dowiedz się jak napisać rozprawkę na maturę! oraz więcej informacji o Maturze 2021.

Prezentacja do szkoły – jak powinna wyglądać?

Prezentacja do szkoły to najczęściej od kilku do kilkunastu slajdów omawiający dany temat. Co do zasady, na jej początku powinien się znajdować slajd tytułowy z nazwą pokazu, nazwiskami autorów, ich klasą i datą wykonania prezentacji. W dalszej części pliku powinny znajdować się slajdy zawierające treści. Kolejne okna nie powinny być jednak wypełnione nimi po brzegi. W formie tekstu należy zawrzeć wyłącznie najważniejsze informacje i następnie uzupełniać je ustnie podczas prezentowania swojego dzieła.

W miarę możliwości należy urozmaicić slajdy za pomocą multimediów. Zdjęcia, filmy, nagrania, wykresy czy infografiki z pewnością przyciągną uwagę innych uczniów i zostaną docenione przez nauczycieli. Na samym końcu prezentacji powinny znajdować się źródła (najczęściej zamieszczane na ostatnim lub przedostatnim slajdzie) oraz podziękowania dla słuchaczy.

Jak przygotować prezentację do szkoły?

  1. Opracuj wybrany temat. Wybierz jego najważniejsze elementy i przypisz je do kolejnych slajdów w kolejności, która umożliwia ich logiczne omówienie. Jeśli to możliwe, korzystaj nie tylko z podręczników, ale także zewnętrznych źródeł (np. stron internetowych czy książek). Sporządzone w trakcie researchu notatki umieść w Wordzie, nie w prezentacji, by nie naruszać jej konstrukcji kolejnymi zmianami. Dodatkowo taki szkic może Ci posłużyć jako skrypt w momencie wygłaszania prezentacji – nie zapomnij go wydrukować i zabrać ze sobą!
  2. Wybierz motyw prezentacji, który najlepiej podkreśli kolorami jej tematykę. Wykorzystując go, upewnij się, że wszystko jest czytelne i widoczne, a tło nie jest zbyt jaskrawe. Zadbaj także o czcionkę – nie korzystaj ze skomplikowanych fontów, które dla niektórych odbiorców mogą być nieczytelne.
  3. Umieść treści w docelowej prezentacji. Używaj możliwie małych ilości tekstu i wymieniaj nim tylko najważniejsze rzeczy – detale możesz dopowiedzieć ustnie podczas omawiania kolejnych slajdów. Pamiętaj o odpowiednim formatowaniu – treści najlepiej prezentują się po wyśrodkowaniu lub wyjustowaniu.
  4. Dodaj pomoce wizualne. Wykresy, obrazy czy multimedia pomogą Twoim słuchaczom lepiej zapamiętać i zrozumieć temat.
  5. Uporządkuj gotową prezentację. Sprawdź, czy formatowanie i czcionka jest taka sama na każdym slajdzie. Upewnij się, że pola tekstowe i graficzne są ustawione w tych samych miejscach w całej prezentacji. Przejrzyj tekst pod kątem literówek – mogą się zdarzyć nawet najlepszym! Nie zapomnij także o jej zapisaniu w odpowiednim formacie, najlepiej takim, który da się otworzyć na komputerze, który będzie wykorzystywany podczas lekcji.  

Leave a Reply

Skip to content