Jak stworzyć prezentację do szkoły?
Jak stworzyć prezentację do szkoły? 10 sprawdzonych rad
Ogromna część nauki w szkole opiera się na pracy własnej – także tej, którą na koniec musimy przedstawić przed rówieśnikami. Jednym z jej przejawów są prezentacje, które odnalazły się nie tylko w nauczaniu stacjonarnym, ale także i zdalnym. Jednak jak przygotować prezentację do szkoły, by nie zawieść oczekiwań nauczycieli, ale przede wszystkim swoich?
Dowiedz się więcej o błędzie kardynalnym
Błąd kardynalny
Dowiedz się jak napisać rozprawkę na maturę! oraz więcej informacji o Maturze 2021.
Prezentacja do szkoły – jak powinna wyglądać?
Prezentacja do szkoły to najczęściej od kilku do kilkunastu slajdów omawiający dany temat. Co do zasady, na jej początku powinien się znajdować slajd tytułowy z nazwą pokazu, nazwiskami autorów, ich klasą i datą wykonania prezentacji. W dalszej części pliku powinny znajdować się slajdy zawierające treści. Kolejne okna nie powinny być jednak wypełnione nimi po brzegi. W formie tekstu należy zawrzeć wyłącznie najważniejsze informacje i następnie uzupełniać je ustnie podczas prezentowania swojego dzieła.
W miarę możliwości należy urozmaicić slajdy za pomocą multimediów. Zdjęcia, filmy, nagrania, wykresy czy infografiki z pewnością przyciągną uwagę innych uczniów i zostaną docenione przez nauczycieli. Na samym końcu prezentacji powinny znajdować się źródła (najczęściej zamieszczane na ostatnim lub przedostatnim slajdzie) oraz podziękowania dla słuchaczy.
Jak przygotować prezentację do szkoły?
- Opracuj wybrany temat. Wybierz jego najważniejsze elementy i przypisz je do kolejnych slajdów w kolejności, która umożliwia ich logiczne omówienie. Jeśli to możliwe, korzystaj nie tylko z podręczników, ale także zewnętrznych źródeł (np. stron internetowych czy książek). Sporządzone w trakcie researchu notatki umieść w Wordzie, nie w prezentacji, by nie naruszać jej konstrukcji kolejnymi zmianami. Dodatkowo taki szkic może Ci posłużyć jako skrypt w momencie wygłaszania prezentacji – nie zapomnij go wydrukować i zabrać ze sobą!
- Wybierz motyw prezentacji, który najlepiej podkreśli kolorami jej tematykę. Wykorzystując go, upewnij się, że wszystko jest czytelne i widoczne, a tło nie jest zbyt jaskrawe. Zadbaj także o czcionkę – nie korzystaj ze skomplikowanych fontów, które dla niektórych odbiorców mogą być nieczytelne.
- Umieść treści w docelowej prezentacji. Używaj możliwie małych ilości tekstu i wymieniaj nim tylko najważniejsze rzeczy – detale możesz dopowiedzieć ustnie podczas omawiania kolejnych slajdów. Pamiętaj o odpowiednim formatowaniu – treści najlepiej prezentują się po wyśrodkowaniu lub wyjustowaniu.
- Dodaj pomoce wizualne. Wykresy, obrazy czy multimedia pomogą Twoim słuchaczom lepiej zapamiętać i zrozumieć temat.
- Uporządkuj gotową prezentację. Sprawdź, czy formatowanie i czcionka jest taka sama na każdym slajdzie. Upewnij się, że pola tekstowe i graficzne są ustawione w tych samych miejscach w całej prezentacji. Przejrzyj tekst pod kątem literówek – mogą się zdarzyć nawet najlepszym! Nie zapomnij także o jej zapisaniu w odpowiednim formacie, najlepiej takim, który da się otworzyć na komputerze, który będzie wykorzystywany podczas lekcji.