Mapa myśli – jak stworzyć, by nie zgubić się podczas nauki?

mapa myśli
admin      0    88 Views

Mapa myśli – jak stworzyć, by nie zgubić się podczas nauki?

Każdemu uczniowi czasem trudno odnaleźć się w gąszczu materiału, który codziennie przerabiają kolejni nauczyciele. Mapa myśli jest doskonałym sposobem na uporządkowanie zdobytej wiedzy i powtórzenie jej przed kartkówką czy sprawdzianem. Sprawdź, jak w prosty sposób możesz stworzyć mapę myśli i poprawić swoje wyniki w szkole.

Zobacz także MATURA 2021

Mapa myśli – co to takiego?

Mapa myśli (od angielskiego mind mapping lub mind map) to graficzne przedstawienie danego zagadnienia za pomocą sieci powiązań łączących poszczególne jego elementy. W jego środku znajduje się główny problem czy dziedzina, którą chcemy opracować. Dookoła niej znajdują się pomniejsze zagadnienia powiązane z tematem. Sporządzona w ten sposób notatka przypomina słońce z centralnym słowem kluczem w jego wnętrzu, z którego wychodzą kolejne promienie-skojarzenia, przemyślenia i definicje.

Zobacz także Jak napisać pracę licencjacką / magisterską

Jak stworzyć mapę myśli do szkoły i nie tylko

Mapa myśli jest popularną metodą nauki w szkołach na każdym poziomie. Jej stworzenie jest bowiem świetnym sposobem na systematyzację zdobytych wiadomości i przypomnienie ich przed egzaminem czy testem.

Aby stworzyć mapę myśli idealną dla celów szkolnych należy:

1. Wybrać najważniejsze zagadnienie, które będzie stanowić centrum mapy myśli. W przypadku map myśli ilustrujących materiały szkolne, może to być nazwa działu lub jego fragmentu czy tytuł omawianej lektury. Wybrane słowo-klucz powinno być zapisane dużymi literami na środku kartki, najlepiej w odznaczających się kolorach.
  2. Przeanalizować temat na podstawie książki, notatek lub własnych skojarzeń. Rozpocznij od najbardziej istotnych elementów i definicji i przechodzimy do tych, które mają mniejszą ważność. Na początek najlepiej wypisać je na osobnej kartce, by móc je ułożyć w odpowiedniej kolejności na docelowej mapie myśli.
  3. Dokonaj selekcji najważniejszych pojęć. Mapa myśli nie powinna zawierać długich zdań czy rozwlekłych definicji. Ma się ona składać ze słów kluczy, krótkich fraz, które naprowadzą czytającego na konkretne skojarzenia. Ich zdobycie jest efektem analizy wykonanej na potrzeby mapy myśli, nie wypisania na niej wszystkiego, co znajdziemy w podręcznikach czy notatkach.
  4. Przygotować hierarchię kolorów i oznaczeń graficznych, których zamierzasz użyć. Sporządź legendę, w której przypiszesz odpowiednie kolory do poziomu trudności lub do ważności danych elementów mapy myśli. Możesz również zastosować naklejki, wzory czy różne rodzaje czcionki, by wyróżnić kolejne grupy tematyczne.
  5. Ułożyć słowa na właściwej mapie myśli. Najważniejsze z nich powinny znaleźć się możliwie blisko centrum i oddalać się od niego w miarę zmniejszającej się istotności kolejnych pojęć i definicji. Jeśli to możliwe, planuj wygląd mapy z wyprzedzeniem, by uniknąć skreśleń.