Matura 2021

admin      0    37 Views

Matura 2021

Matura 2021. Zmiany na egzaminie maturalnym, nowe wymagania

Nauka zdalna okazała się wyzwaniem szczególnie dla maturzystów, którzy już w maju 2021 roku mieli się zmierzyć z egzaminem dojrzałości. Ich wątpliwości znalazły odzwierciedlenie w ministerialnych decyzjach, które zmniejszyły wymagania maturalne na 2021 roku. Jakie zmiany na maturze czekają na uczniów przygotowuących się do egzaminu?

Zmiany na maturze 2021: likwidacja matury ustnej

Dotąd matura ustna była koszmarem, który spędzał sen z powiek nawet najpilniejszych uczniów. W 2021 roku nie będą oni jednak musieli się z nią zmierzyć. Matura ustna 2021 nie jest już bowiem obowiązkowa w przypadku zarówno języka polskiego, jak i języka mniejszości narodowej czy języka obcego nowożytnego. Część konwersacyjna będzie obowiązywać tylko uczniów, którzy potrzebują tego typu egzaminu do podjęcia studiów za granicą.

Matura 2021: zmiany na egzaminach przedmiotowych

Ministerialne zmiany objęły jednak nie tylko maturę ustną. Matura pisemna 2021 również będzie nieco prostsza od tych spotykanych w poprzednich latach. Spis zmian zaproponowanych przez ministerstwo dla przedmiotów obowiązkowych prezentuje się następująco:

Język polski

Ten egzamin pozostał w swojej niezmienionej formie. Za rozwiązanie dwóch jego części można uzyskać 70 punktów. Na tą pulę składa się:

• Część 1: czytanie ze zrozumieniem, argumentowanie, znajomość zasad posługiwania się poprawną polszczyzną. Pula od 12 do 15 zadań, które należy rozwiązać w oparciu o własną wiedzę oraz 2 teksty dołączone do arkusza. W tej części można zdobyć 20 punktów.
  • Część 2: część pisemna warta maksymalnie 50 punktów. Uczeń musi napisać pracę pisemną na jeden z trzech tematów. Do wyboru są dwie rozprawki oraz interpretacja tekstu poetyckiego.

Część ustna jest opcjonalna dla uczniów, którzy potrzebują jej do rekrutacji na studia wyższe.

Matematyka

Matura 2021 z matematyki zawiera istotne zmiany. Przede wszystkim zostanie ona przeprowadzona na podstawie wymagań egzaminacyjnych, na które składają się określone wycinki z podstawy programowej. Maksymalna pula punktów będzie wynosiła 45 punktów zamiast 50 punktów z lat poprzednich. Zmniejszona zostanie także ilość zadań otwartych – będzie ich 7 zamiast 9.

Język obcy na maturze

Egzamin maturalny z języka obcego, podobnie z matematyki, będzie obejmował specjalnie przygotowane wymagania egzaminacyjne składające się z wybranych zagadnień z podstawy programowej, w tym ograniczony zakres środków gramatycznych. Poziom egzaminu będzie oscylował w okolicach A2+ w wypowiedziach pisemnych i B1 w zakresie rozumienia ze słuchu i rozumienia tekstów pisanych. Pula punktów nie uległa zmianie – nadal można ich uzyskać 50.

Egzamin rozszerzony na maturze 2021 – co się zmieniło?

Matura 2021 nie musi obejmować przedmiotu na poziomie rozszerzonym, jeśli uczeń w swojej deklaracji nie stwierdził inaczej. Tym razem żeby zdać maturę nie trzeba będzie podchodzić do żadnego rozszerzonego egzaminu. Do zaliczenia egzaminu wystarczą 3 przedmioty na poziomie podstawowym, bez egzaminów ustnych.

Matura 2021: kiedy zobaczymy zmienione arkusze?

Ministerstwo Edukacji, mimo zapowiedzianych zmian w arkuszach, wciąż nie opublikowało poglądowych testów. Powinny się one pojawić w marcu 2021 roku, kiedy mają się odbyć pierwsze egzaminy próbne dla przyszłych maturzystów.