Matura 2021

admin      0    455 Views

Matura 2021

Matura 2021. Zmiany na egzaminie maturalnym, nowe wymagania

Nauka zdalna okazała się wyzwaniem szczególnie dla maturzystów, którzy już w maju 2021 roku mieli się zmierzyć z egzaminem dojrzałości. Ich wątpliwości znalazły odzwierciedlenie w ministerialnych decyzjach, które zmniejszyły wymagania maturalne na 2021 roku. Jakie zmiany na maturze czekają na uczniów przygotowuących się do egzaminu?

Matura 2021: terminy i daty

Tegoroczne egzaminy maturalne w głównym terminie rozpoczną się po długim weekendzie majowym, czyli 4 maja 2021 roku i potrwają aż do 20 maja. Dodatkowy termin został przewidziany na pierwsze 2 tygodnie czerwca (od 1 do 16 dnia tego miesiąca). Ostateczny, czyli poprawkowy termin matur został zaplanowany na 24 sierpnia 2021 roku.

Rezultaty matury trafią w ręce piszących początkiem wakacji. Maturzyści, którzy podejdą do egzaminów w terminie majowym lub czerwcowym, otrzymają wyniki swoich prac 5 lipca 2021 roku. Osoby poprawiające jeden z egzaminów poznają swoją punktację 10 września 2021 roku.

Co ważne, terminy matur w 2021 mogą być zagrożone przez pandemię koronawirusa. Wprowadzane obostrzenia niejednokrotnie wymuszały już na władzach zmiany w systemie szkolnictwa. W związku z tym konieczne jest ciągłe śledzenie komunikatów Ministerstwa Edukacji, które będą się odnosić do tematu egzaminów maturalnych.

Zmiany na maturze 2021: likwidacja matury ustnej

Dotąd matura ustna była koszmarem, który spędzał sen z powiek nawet najpilniejszych uczniów. W 2021 roku nie będą oni jednak musieli się z nią zmierzyć. Matura ustna 2021 nie jest już bowiem obowiązkowa w przypadku zarówno języka polskiego, jak i języka mniejszości narodowej czy języka obcego nowożytnego. Część konwersacyjna będzie obowiązywać tylko uczniów, którzy potrzebują tego typu egzaminu do podjęcia studiów za granicą. To ogromna ulga dla wielu maturzystów, dla których stres związany z egzaminami tylko dodatkowo potęgował trudność ustnej prezentacji.

Matura 2021: zmiany na egzaminach przedmiotowych

Ministerialne zmiany objęły jednak nie tylko maturę ustną. Matura pisemna 2021 również będzie nieco prostsza od tych spotykanych w poprzednich latach. Z listy zagadnień obowiązujących maturzystów wykreślono dużą część tematów, które dzięki tej zmianie na pewno nie znajdą się w tegorocznych arkuszach. Wszystko za sprawą nauki zdalnej, która znacząco ograniczyła możliwość pobierania edukacji przez uczniów i wymusiła na ekspertach Ministerstwa Edukacji zmiany w formule egzaminu.

Modyfikacje wprowadzono w każdym z trzech głównych przedmiotów, które ma obejmować matura 2021. Spis zmian zaproponowanych przez ministerstwo dla przedmiotów obowiązkowych prezentuje się następująco:

Język polski na maturze

Ten egzamin pozostał w swojej niezmienionej formie. Za rozwiązanie dwóch jego części można uzyskać 70 punktów. Na tą pulę składa się:

Część 1: czytanie ze zrozumieniem, argumentowanie, znajomość zasad posługiwania się poprawną polszczyzną. Pula od 12 do 15 zadań, które należy rozwiązać w oparciu o własną wiedzę oraz 2 teksty dołączone do arkusza. W tej części można zdobyć 20 punktów.

Część 2: część pisemna warta maksymalnie 50 punktów. Uczeń musi napisać pracę pisemną na jeden z trzech tematów. Do wyboru są dwie rozprawki oraz interpretacja tekstu poetyckiego.

Część ustna jest opcjonalna dla uczniów, którzy potrzebują jej do rekrutacji na studia wyższe. Obowiązek podchodzenia do tej części egzaminu został zniesiony ze względu na pandemię.

Matematyka na maturze

Matura 2021 z matematyki zawiera istotne zmiany. Przede wszystkim zostanie ona przeprowadzona na podstawie wymagań egzaminacyjnych, na które składają się określone wycinki z podstawy programowej. Maksymalna pula punktów będzie wynosiła 45 punktów zamiast 50 punktów z lat poprzednich. Zmniejszona zostanie także ilość zadań otwartych – będzie ich 7 zamiast 9.

Język obcy na maturze

Egzamin maturalny z języka obcego, podobnie z matematyki, będzie obejmował specjalnie przygotowane wymagania egzaminacyjne składające się z wybranych zagadnień z podstawy programowej, w tym ograniczony zakres środków gramatycznych. Poziom egzaminu będzie oscylował w okolicach A2+ w wypowiedziach pisemnych i B1 w zakresie rozumienia ze słuchu i rozumienia tekstów pisanych. Pula punktów nie uległa zmianie – nadal można ich uzyskać 50.

Egzamin rozszerzony na maturze 2021 – co się zmieniło?

Matura 2021 nie musi obejmować przedmiotu na poziomie rozszerzonym, jeśli uczeń w swojej deklaracji nie stwierdził inaczej. Tym razem żeby zdać maturę nie trzeba będzie podchodzić do żadnego rozszerzonego egzaminu. Do zaliczenia egzaminu wystarczą 3 przedmioty na poziomie podstawowym, bez egzaminów ustnych.

Matura 2021: nowe arkusze. Poziom trudności matury

Początkiem marca 2021 roku pierwsi uczniowie mieli już szansę zetknąć się z arkuszami maturalnymi przygotowanymi według najnowszych wskazań ministerstwa edukacji. Według opinii nauczycieli, zaprezentowane przez Ministerstwo Edukacji zadania były znacznie prostsze niż te znane z poprzednich lat. Nie brakowało również komentarzy, że matura 2021 to najprostszy egzamin tego typu od ponad dekady. W niektórych przypadkach zaprezentowane testy były nawet porównywane do testów ósmoklasistów, co w teorii powinno dawać duże pole do popisu na maturzystów.

Praktyka wygląda jednak nieco inaczej. Prostota zadań nie znalazła swojego odzwierciedlenia w wynikach uczniów. Te – według wstępnych doniesień nauczycieli – są bardzo słabe ze względu na ograniczone możliwości edukacji zdalnej, z której aktualnie korzystają maturzyści. Na pierwszy rzut oka można więc zauważyć, że arkusze matury 2021 bezwzględnie obnażyły problemy systemu nauczania zdalnego, które dla wielu uczniów okazało się dużym wyzwaniem.