• asiathemes[at]gmail[dot]com
  • (2)245 23 68

Węże w instalacjach wentylacyjnych – pożądane cechy

admin      0    343 Views

Węże w instalacjach wentylacyjnych – pożądane cechy

Wentylacja mechaniczna stosowana w domach, biurach, czy zakładach produkcyjnych składa się z wielu różnorakich elementów. Jednym z nich są węże, które muszą spełniać odpowiednie normy. Jest to ważne w każdego rodzaju wentylacji, ale szczególnie w instalacjach pracujących w przemyśle. Magazyny i hale produkcyjne narażone są na duże zapylenie, wybór konkretnych węży do takich wentylacji jest więc niezwykle istotny.

Węże do instalacji wentylacyjnych – materiały

Kluczowe w sprawie węży do wentylacji są materiały, z jakich są wykonane. W popularności na rynku królują węże poliuretanowe, ponieważ mają sporo praktycznych zalet. Są giętkie, a ich wewnętrzna powierzchnia jest gładka. Zapobiega to zatrzymywaniu się zanieczyszczeń, kumulowaniu ich większych ilości i sprzyja utrzymywaniu wysokiej drożności przepływowej dla powietrza.

Oczywiście jakość węży do wentylacji musi być wysoka. Muszą być odporne na działanie czynników zewnętrznych i dotyczy to całej ich długości. Wysokiej jakości węże do wentylacji gwarantują bezawaryjną i wieloletnią pracę całej instalacji. Wysokie parametry elastyczności zaś umożliwiają umieszczanie węży na ograniczonej przestrzeni, nawet z dużą ilością gięć. Sztywne węże pękają i nadają się jedynie do zastosowania na prostych, dłuższych odcinkach.

Węże do instalacji wentylacyjnych – koszty

Obniżanie kosztów inwestycji budowlanych, także w zakresie wyposażenia wnętrz w systemy wentylacyjne niesie ze sobą niestety ryzyko zakupów gorszej jakości materiałów. Tutaj trzeba wskazać jasno, że oszczędzanie na elementach wentylacji w żadnym razie nie obniży kosztów. Gorszej jakości materiały mogą już od początku zaburzać działanie wentylacji, a sumarycznie doprowadzać do konieczności przeprowadzania napraw połączonych z wymianą niesprawnych elementów, np. węży.

Jednocześnie ceny węży do wentylacji są zróżnicowane nie tylko ze względu na jakość, ale również na przeznaczenie. Modele węży przeznaczone do przepływu gorącego powietrza, czy spalin będą musiały się charakteryzować lepszymi parametrami od węży pracujących w obojętnym środowisku. Wybór węży do wentylacji powinien przebiegać z uwzględnieniem ich przeznaczenia i najlepiej pod okiem doświadczonego dystrybutora albo sprzedawcy.

Dowiedz się więcej o projektach wentylacji santier.pl/wentylacja-rekuperacja-krakow/

Leave a Reply

Skip to content